Ostatnie komentarze

Przeszukaj blog

Rss Posts

Rss Comments

Logowanie

 

Wzdęty brzuch u niemowlaka

mar 01

Ból brzucha może występować nie tylko u dorosłych, ale także u małych dzieci. W takim wypadku jest to trudne do zdiagnozowania. Ból dziecko może odczuwać jako miejscowy lub rozległy, a także ostry lub tępy. Nieraz niepozorny ból brzucha może wymagać interwencji chirurgicznej.

dziecko za namiotemWzdęcia oraz bóle brzucha mogą być spowodowane stresem, mówi się wtedy, że są to bóle psychogenne. Tak samo może się zdarzyć, że przyczyną wzdęć są zmiany anatomiczne i metaboliczne. Jednak najczęściej spotykana przyczyna to kolka oraz problem w przebiegu resztek pokarmu przez jelita. Lekarze mówią o tym, że są to bóle czynnościowe.

Jeżeli dziecko boli brzuch, to świadczy to o tym, że może to być zatrucie pokarmowe, choroba układu pokarmowego, zespół jelita wrażliwego. Równie dobrze wzdęcia brzucha wywoływać może niedrożność jelit, czy alergia pokarmowa. Przyczyn faktycznie jest wiele, więc przy częstych bólach brzuszka u małego dziecka należy wybrać się z nim do lekarza.

Pomoc na bóle brzucha

W okresie niemowlęcym ból brzucha zdarzają się często. Zwykle objawia się jako kolka i jest związane z alergią pokarmową, a także z chorobami infekcyjnymi. Wzdęcia brzucha u niemowlaka można rozpoznać po kopaniu nóżkami, niechęci do przyjmowania jedzenia, przykurczeniu nóżek do brzuszka. Dziecko zwykle ma także wzdęty brzuszek oraz wydala z siebie gazy.

Jeśli bóle brzucha występują często należy udać się do lekarza. Jeżeli jednak zdarzają się one sporadycznie po spożyciu zbyt dużej ilości pokarmów należy podać dziecku herbatę (jeśli ma więcej niż rok) i ograniczyć ilość posiłków. Dodatkowo możemy masować brzuszek malucha w celu zniwelowania objawów wzdęcia.

Niebezpiecznym może okazać się zapalenie wyrostka robaczkowego, które oprócz bólów brzucha objawia się podwyższoną temperaturą oraz biegunką lub zaparciami. W takim wypadku należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem.Nie można dodawać komentarzyemaluszki.pl

Najnowsze wieści z portalu i ciekawostki ze świata maluchów